• Wpływ zabaw ruchowych na rozwój dziecka

•

Wyróżniamy kilka elementów związanych z aktywnością człowieka, jest to: zabawa, nauka i praca. Młodzież głównie się uczy, dorośli przede wszystkim wykonują określoną pracę, a dzieci najwięcej czasu spędzają na zabawie. Powszechnie zabawa uważana jest za coś tak oczywistego w życiu dziecka, że nie zastanawiamy się, jaka właściwie jest jej rola. Podkreślić należy zatem, że w istocie zabawa nie jest tylko rozrywką, ta forma aktywności jest wyznacznikiem rozwoju psychicznego, podlega kształtowaniu i doskonaleniu wraz z wiekiem.

Specjaliści zajmujący się problematyką rozwoju dziecka, wyróżnili następujące rodzaje zabaw: manipulacyjne, tematyczne, konstrukcyjne, dydaktyczne i ruchowe. Wszystkie z wymienionych aktywności są bardzo ważne dla rozwoju, jednak najwięcej miejsca w życiu dziecka powinny zajmować zabawy  i gry ruchowe. Zabawa jest tym wartościowsza, im więcej ruchu i radości dostarcza dziecku.

Ruch w zabawie jest ruchem dowolnym - jego formę i częstotliwość reguluje samo dziecko. Głównym zadaniem zabaw ruchowych jest ćwiczenie sprawności fizycznej dziecka, jak i jego umysłu. Zabawa ma wpływ na odprężenie nerwowe, czynny wypoczynek i zdrowie dziecka. Zabawy ruchowe wpływają na podnoszenie wydolności wszystkich układów i narządów, przede wszystkim układu ruchowego, oddechowego, krążenia i pokarmowego. Rozwijają wszystkie cechy motoryki - jak siła szybkość, zwinność, wytrzymałość, gibkość, moc, oraz umiejętności ruchowe niezbędne w codziennej działalności człowieka. Zabawom towarzyszy wielkie zaangażowanie uczuciowe, emocjonalne. W parze z nimi idzie radość i zadowolenie co ma wpływ na wypoczynek i odprężenie umysłowe oraz zdolność skupienia uwagi i zainteresowania. Zabawy ruchowe współdziałają w dużym stopniu z rozwojem wrażeń i spostrzeżeń, uczą spostrzegać otaczające przedmioty i zjawiska ze wszystkich stron i we wszystkich ich wzajemnych powiązaniach, wyrabiają umiejętność w określaniu odległości, ciężaru, wytrzymałości i innych cech przedmiotów, dostarczają dzieciom wiele nowych wrażeń i wiadomości o otoczeniu, uczą spostrzegawczości, bystrego pojmowania istoty zjawisk, a także logicznego myślenia w związku z praktyczną działalnością, o ile stanowi ona treść zabawy. Zabawy ruchowe rozwijają także pamięć i twórczą wyobraźnię dzieci, doskonalą i podnoszą ich znaczenie, wszechstronnie wpływają na rozwój ich roli, ponieważ są związane z czynnymi przejawami osobowości dziecka. W końcu zabawy te wywierają bardzo dobroczynny wpływ na rozwój charakteru dzieci i takie jego cechy jak : samodzielność, śmiałość, pomysłowość, panowanie na sobą, zimna krew, dokładność, zdyscyplinowanie i inne.

Zabawy są jednym z czynników mających wpływ na wychowanie moralne. Nauczyciel poprzez organizację zabaw wpaja podstawowe wartości takie jak: rzetelność, uczciwość, prawdomówność, koleżeństwo, oraz umiejętność akceptacji porażki.

Natomiast wspólne zabawy z rodzicami, dziadkami umacniają międzypokoleniowe więzi i mają wpływ na przekazywanie tradycji kulturowych. Pozwalają na korzystanie  z doświadczeń dziadków i rodziców oraz uczą jak powinno się spędzać czas wolny na świeżym powietrzu.

Zabawy ruchowe pełnią również funkcję wyrównawczo - korekcyjną, bowiem wpływają na mechanizm utrzymania postawy i równowagi, a wiec kręgosłupa, klatki piersiowej, kończyn dolnych oraz poszczególnych grup mięśniowych. Wszelkie dysproporcje w tej dziedzinie, niesymetryczny rozwój, zaniedbanie lub też nadmierne angażowanie określonych grup mięśniowych prowadzą do zniekształceń postawy. Stosując zabawy ruchowe można w niezauważalny dla dziecka sposób, bez stwarzania jakichkolwiek kompleksów, wady korygować.

Dlatego ważne jest, aby nauczyciele już na etapie wychowania przedszkolnego dużo uwagi i zaangażowania poświęcali na zadania z zakresu edukacji motoryczno-ruchowej i kształtowaniu   u dziecka świadomej postawy wobec własnego zdrowia. Bo choć stare, ale jak ważne jest powiedzenie: ,,W zdrowym ciele, zdrowy duch”.